wojennecmentarze


MĄCICE


CMENTARZ

       

Po prawej stronie od wejścia na stary cmentarz ewangelicki w Mącicach znajdują się mogiły zbiorowe poległych w czasie I wojny światowej. Kwatera w kształcie litery L składa się z trzech części, w których pochowano 5 żołnierzy armii niemieckiej i 6 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w listopadzie i grudniu 1914 r. oraz w marcu i kwietniu 1916 r. Kwatery otoczone są granitowymi krawężnikami i wyłożone kamiennymi płytkami, wewnątrz znajduje się w sumie 11 pulpitowych tablic.

      

      

   

POMNIK

         

Pomnik upamiętniający poległych okolicznych mieszkańców w okresie I wojny światowej. Na ścianie od drogi widnieje napis: DEN GEFALLENEN HELDEN 1914 - 1918. Nad napisem okrągłe wgłębienie. Na tylnej ścianie napis ESSTARBEN DEN HELDEN TODT oraz wyryte napisy z nazwiskami poległych, obecnie trudne do odczytania. Pomnik zaniedbany, popękany , zarośnięty i bez pomocy miejscowych trudny do zlokalizowania.

                        

                  

            

Cmentarz położony jest na północno-zachodnim skraju wsi, 30 m od drogi do Wielbarka, po jej północnej stronie.

Pomnik znajduje się po lewej stronie drogi ok. 300 m. za zwartą zabudową wsi jadąc w kierunku Wielbarka.
      
Położenie cmentarza i pomnika


Dodaj komentarz


Dodaj

Komentarze

Ben, Dodany: 23.07.2021, 12:35
Kiedy pomnik zostanie przez gminę Chorzele zauważony i zostaną podjęte odpowiednie kroki żeby się nie rozpad .Wymaga pilnego remontu

© 2013-2023 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl